Az önkormányzat egy millió forinttal támogatja, a Csizmazia Darab József füredi szőlőnemesítő keresztezte Füredgyöngye szőlőfajta telepítését. A különleges bort adó fehér fajtában az ültetvény létrehozója Gyukli Krisztián borász illetve a város is lát fantáziát. A szőlőfajta idővel a városmarketing része lehet.
– Hosszú évek óta napirenden van a különleges szőlőfajta telepítése, több gazdával is tárgyaltunk erről az elmúlt tíz évben. Nagy öröm, hogy most Gyukli Krisztián borász révén megoldódni látszik a kérdés. Az önkormányzat örömmel támogatja ezt a kezdeményezést, hiszen, ha a telepítés eredménnyel jár, akkor a későbbiekben a városmarkentingben is szerepet kaphat a Füredgyöngye – vélekedett Bóka István polgármester a legutóbbi testületi ülésen, amelyen elhangzott, legalább négy-öt év kell ahhoz, hogy az első oltványokból szőlő majd bor legyen.
A Füredgyöngye szőlőfajta Dr. Csizmadia Darab József szőlőnemesítő, Balatonfüred díszpolgára nevéhez főződik. A fajtát az Egri Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetben állította elő még 1960-ban keresztezés útján. Legfőbb jellemzője, hogy rezisztens, azaz a gombabetegségeknek ellenálló, akár permetezés nélkül is termeszthető. A szőlő középméretű, laza fürtű, bogyója gömbölyű, aranysárga színű, kellemes főszeres ízű, jó mustfokkal szedhető. Csemegeszőlőként augusztus végén, szeptember elején már fogyasztható. Borszőlőnek szeptember közepén szüretelhető, különleges minőségű bort ad.
A Füred tévé riportjában Gyukli Krisztián borász beszél a szőlőfajtáról. Videó itt.
Mivel a Füredgyöngyéből nem állt rendelkezésre sem kész oltvány, sem szaporítóanyag, így egy fél hektáros területű ültetvény létrehozása csak két
lépcsőben valósítható meg. A Gyukli Pincészetnek sikerült felkutatni a szőlőfajtából összesen 13 tőkét az országban és Ausztriában. Ezek szőlővesszejét leoltatva, idén egy kísérleti ültetvényt hoztak létre. Egy év múlva várhatóan következik a második telepítés.
A szakmai hátteret egy nemzetközileg elismert intézmény, a németországi Freiburgi Állami Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet nyújtja, ahol Gyukli Krisztián 2005 óta dolgozik tudományos kutatói munkatársként. Az itt megszerzett ismereteket aztán a családi pincészetben kamatoztatja, ahol a világfajták mellett nagy hangsúlyt fektetnek a magyar fajtákból készülő borokra is.
Dr. Csizmazia Darab József egyébként maga kérte fel Gyukli Krisztiánt, hogy segítsen a Füredgyöngye szőlőfajtának a városban otthont találni és érvényesíteni kiváló adottságait.
A testület a 2013.évi illetve a 2014.évi költségvetés terhére évenkénti fél millió forinttal támogatja a szőlőültetvény telepítését.
balatonfured.hu
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben