Hamiskártyások, örömlányok, kerítők, politikusok, írók és szerencselovagok – mind egy helyen, a tizenkilencedik századi Balatonfüreden. Szakítás az idealizált múlttal, a város korabeli jellegzetes figurái, fürdőélet pátosz nélkül. Reformkori bulvár a városról. Új könyv Füredről.
Balatonfüred XIX. századi múltjáról egy kilúgozott, idealizált kép él bennünk, a nagy hazafiak, híres írók, költők találkozó helyeként, kifinomult fürdővárosként illik emlegetni, ahol a Balaton-parton sétálgatva sok-sok magasztos dolog történt.
A megszépített történelem helyett most itt egy olvasmányos könyv, Katona Csaba történész kötete, tele korabeli füredi történetekkel, hús-vér figurákkal, akik megmutatják milyen sűrű hely is volt Füred. A romantikus pátosszal emlegetett reformkort bizony átszőtte az élvetegség, az ilyen-olyan örömök hajszolása, és a fürdővárosban a tisztességben megőszült polgárok mellett feltűntek az ügyeskedők, a szerencsevadászok, és alvilági figurák is. Balatonfüred XIX. századi történelme nem csak az Anna-bál, Kossuth Lajos, Széchenyi István vagy Deák Ferenc füredi időzése, Jókai, Blaha Lujza és a többiek.
Stílusosan a könyv címe is bizonyos Román József és Prodanovits Dániel afférjára utal, történt ugyanis, hogy a kétes ügyletek sorozatába keveredő Román urat a „balatonfüredi fürdőn sokak szeme láttára ágyékon rúgta” Prodanovits a profi hamiskártyás, aki vallomásában nevezte magát professionatus spielernek.
Érdemes megjegyezni, hogy korántsem egy kiragadott, ritka esettel van dolgunk, hiszen a nyári Füreden előszeretettel fordultak meg a szerencselovagok, a fürdőhely zaja, vidámsága vonzotta az éjszaka kalandorait, sőt a megszokott környezetükből kiszakadt tisztes polgárok is gyakran vetették el a sulykot nők és italozás terén.
Fotógaléria, katt a kis képre.
{photogallery}2847{/photogallery}
– Nem a nagy nevekre, kiemelkedő személyiségekre koncentráltam a könyvben, egyrészt őket sokan kutatták már, másrészt a valóságos korra voltam kíváncsi, arra, milyen volt a hétköznapi környezet, milyen volt a fürdővárosi élet. Egy szűk térben a legkülönbözőbb társadalmi rétegek találkoztak itt nyaranta, rendkívüli mintavétel ez, az ő történetük kiválóan tükrözi az akkori viszonyokat. Itt bizony zajlott az élet, nem különböztették meg egymástól a vendégeket, a pénzéért mindenki megkapta, amit elvárt. A szélhámos, a magát báróként kiadó körözött csaló, a politikus és így tovább. A valóság megismerése együtt jár a mítoszrombolással. A XIX. századi Füred kevésbé idilli, mint azt gondoljuk, bonyolult, eleven, nagyon is emberi, esendőségekkel és karakteres egyéniségekkel gazdagított sokszínű élet zajlott itt. Van, hogy a könyvben egy-egy konkrét eseményen vagy személyen keresztül lehet valamiféle általánosabb tanulságot levonni – fogalmazott a Vaszary Galériában rendezett jó hangulatú kötetbemutatón Katona Csaba, akivel Tóbiás Krisztián, a Tempevölgy folyóirat felelős szerkesztője beszélgetett.
Katona Csaba történész, a MTA BTK TTI munkatársának eddig folyóiratokban megjelent, balatonfüredi vonatkozású írásait, tanulmányait tartalmazza a Professionatus spielerek – Arcok és történetek Balatonfüred múltjából című kötet.
Az elmúlt tizenöt évben született írások a füredi fürdővendégeken, sajátos mikrotársadalmukon keresztül a magyarországi rendi és polgári társadalomra fókuszálnak, kétségkívül felszínre hozva az átalakulóban levő társadalmi rendszer mindennapi korlátait. A füredi fürdő ugyanis, túl a felszínes és idealizált elképzeléseken kiváló terepe a magyar művelődés- és társadalomtörténet vizsgálatának. A szerző magánlevelek, periratok, vallomások, végrendeletek, hivatalos okiratok alapján írta meg a szigorúan valósághű, ám olvasmányos és izgalmas füredi történeteket.
– Bizay báró például meghatározó figurája volt az 1860-as években a fürdőéletnek, olyannyira, hogy mai fogalmaink szerint még amolyan reklámarca is volt a fürdőnek. Ha ő megérkezett ide, akkor elkezdődött a szezon. Ám a peres iratokból kiderült, hogy a vidám, elegáns, behízelgő modorú, több idegen nyelven halandzsázni jól tudó férfi nem volt báró, körözték csalásért, hamis kártyázásért, lányok futtatásáért. Sok ilyen történet van. Füredre akkor is gyógyulni és szórakozni jártak a vendégek. Bálok, kávéházak, hajókázások, éjszakai szerenádok, mulatozás, ez volt Füreden, mindenki igyekezett jól érezni magát. Erről szól ma is a város, ami nagyszerű és emberi. A történetek végül is azt sugallják, hogy az élet szép, élni jó – fogalmazott Katona Csaba.
A Balatonfüred Városért Közalapítvány kiadásában megjelent kötet a Városi Könyvtárban illetve a Vaszary Könyvesboltban megvásárolható.
balatonfured.hu
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben