Egyedi, újszerű és játékos vitorlástörténeti kiállítás nyílt a város egyik legpatinásabb, műemlék épületében. Az egykori klubház emeletén kialakított, több korosztály számára is élményeket kínáló bemutató tér, ahol még a viharos tavat is megidézik, a balatoni turizmus egyik kuriózuma lehet.
Nincs az országban a hajózás témakörben hasonló koncepciójú, látogató centrikus múzeum. A balatoni vitorlázás történetét játékosan bemutató kiállító térben a szokásos vitrineket különböző élményelemek váltják fel.
Szimulátor révén kipróbálható a viharos Balatonon való vitorlázás, elsajátíthatók a navigálási illetve a kötélcsomózási ismeretek, lehet gyakorolni a vitorlafelvonást a teraszon kikötött árbocon, vagy éppen gyönyörködni a panorámában az épületet körbeölelő teraszról.
Fotógaléria, katt a kis képre.
{photogallery}3030{/photogallery}
Kép és hanganyagok, érintőképernyős információs rendszer, látványos, interaktív Balaton térkép, kikötőkről készült látványfilmek, távcsövek, többnyelvű digitális tárlatvezetés várja az érdeklődőket, akik emellett könnyed és szórakoztató formában megismerhetik a balatoni vitorlássportnak, a tó egykori nagy hírű hajóinak és hajósainak vagy éppen a Kékszalag versenynek a történetét is.
– Alig egy éve adtuk át a sétányon álló akváriumot, a Bodorkát, amely rendkívül népszerű, a látogatószám igazolja, hogy jó döntés volt a megvalósítása. A vitorlástörténeti kiállításhoz is hasonló reményeket fűzünk. Egyébként is, hol másutt lenne egy ilyen kiállítás, mint itt Füreden, a vitorlázás fellegvárában, hiszen 1867-ben itt kezdődött a magyar vitorlázás története – vélekedett az átadó ünnepségen Bóka István polgármester, aki hangsúlyozta: a fenntartható városfejlesztés híve, ilyen a vitorlástörténeti kiállítás létrehozása is.
Kontrát Károly a térség országgyűlési képviselője kiemelte: Balatonfüreden mindig jó helyre kerülnek a fejlesztési támogatások, az elmúlt években ötcsillagos várost építettek itt, ötcsillagos projektekkel. – Jelenleg Füred a Balaton legvonzóbb turisztikai célpontja. Ahhoz, hogy ebben az örök versenyben a város meg tudja őrizni pozícióját, újabb és újabb fejlesztések, ötletek kellenek, ilyen ez a kiállítás is – fogalmazott a parlamenti államtitkár.
Az országos védettségű Vitorlás étterem emeleti része, évtizedek óta kihasználatlanul állt. A bemutató hely kialakításával az eredeti állapotnak megfelelően helyreállították az épület homlokzatát, a faelemek között még most is több, az 1880-as évekből származó gerenda található. A műemlékvédelem jóváhagyásával bővítették a teraszt, kicserélték az emeleti rész nyílászáróit és elkészítették az új fakorlátot.
Az új kiállító teret az épület Tagore sétány felőli oldalához épített új falépcsőn lehet megközelíteni. A régi Hauszmann Alajos által tervezett klubházon is volt itt egykor ilyen feljárat. (A jelenleg is álló eklektikus épület, 1921-ben a fából készült Stefánia Yacht Egylet klubháza helyett épült, annak egyes faelemeinek felhasználásával, részben megtartva külső formáját.)
A tágas teraszról azonnal a fogadótérbe léphetünk, az egykori klubház műemlék koporsófödémes nagytermében egy 30 négyzetméteres, járható felületű Balaton térkép fogadja az érdeklődőket, amelyen szabadon választhatók ki a különböző helyszínek és témák. Külön úgynevezett vihar szoba is van, ahol a balatoni viharok kalandos nehézségeit lehet kipróbálni.
A látogatók történeteket hallhatnak a balatoni szelekről, versenyekről, a hajókról, méretarányos maketteken, tervrajzokon, fotókon és tárgyi emlékeken keresztül ismerhetik meg a múltat és a jelent.
A beruházás mintegy 150 millió forint uniós forrásból valósult meg.
balatonfured.hu
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben