A modern magyar festészet remekeiből válogató kiállítás nyílt a Vaszary Galériában. Czóbel, Rippl-Rónai, Kondor, Wahorn és Nádler. Csak néhányan a kiállító művészek közül. Nagy klasszikusok, igazi húzónevek, izgalmas kortárs alkotók. Képek a magyar festészet legmozgalmasabb szakaszából.
– A magyar piktúra kirobbanása a provincializmusból – ezt mutatja meg a kiállítás. Láthatjuk, hogy festészetünk java, soha nem volt provinciális, sőt, végig nézve a gyűjteményt, érthetetlen, hogy miért nem vált legalább néhány alkotónk világhírűvé. A tárlat a történeti időkből a jelenbe vezet minket, a vitathatatlan klasszikusoktól a kortársakig. A kiállítás egyik nagy érdeme, hogy felvállalja a kortárs képzőművészet megítélését, válogat a művek között, ami mindig kockázatos. Az itt látható 42 mű bizonyítja, hogy lelki táplálék a magyar festészet – idézte a lábtörése miatt a kiállítás megnyitóról távol maradó Radnóti Sándor esztéta szavait Geskó Judit művészettörténész.
Képek a megnyitóról. Katt a kis képre.
{photogallery}3283{/photogallery}
A kiállításon látható gyűjtemény Kovalovszky Márta A modern magyar festészet remekei című 2005-ben megjelent könyvéből válogat. A látogatók az elmúlt évszázad magyar festészete egy-egy korszakának jellemző mestereivel találkozhatnak. A festményeken kívül reprodukciók is szerepelnek a kiállításon, így szinte az évszázad összes fő áramlatát bemutatja a tárlat.
A magyar festészet történetének legmozgalmasabb és legváltozatosabb szakasza az 1896-tól napjainkig terjedő több mint száz év. A 19. század végén az akadémizmus ellenében szerveződő nagybányai festőiskola élén Ferenczy Károly adta meg a lökést ahhoz a folyamathoz, amely az egyetemes fejlődés különböző irányzatai felé tájékozódva alakította ki a modern magyar festészet sokszínű képét. A pályája kezdetén francia indíttatású Rippl-Rónai vagy Czóbel, az erőteljes formavilágú Nyolcak, az avantgárd élvonalába tartozó Kassák vagy a Bauhaus tanáraként is ismert Moholy-Nagy, a Bartók szellemiségét követő szentendrei iskola, vagy utóda, a második világháború után alakult Európai Iskola tartoznak többek között annak a hídnak tartópillérei közé, amely napjaink nemzetközileg is ismert mesterein, mint Keserü Ilonán, Nádler Istvánon és másokon át vezet a legfiatalabbakig. Ebből ad ízelítőt a január 3-ig látogatható kiállítás.
balatonfured.hu
Kiserdei
2024.11.27.
Parasztház-porta? Mi van? Itt ennyi az ízlésficamos? Miért kell minden egyes fejlesztésnél elkezdeni ezt a múltba révedő, dilettáns, avittas szemléletet…
Bővebben
Kiserdei óvoda
2024.11.27.
Kezdem a jóval: örvendetes, hogy megújul az óvoda. És akkor a rossz (és tudom, hogy rengetegen le fognak szólni, de…
Bővebben
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben