Mire számíthatunk, ha eddigi életünkre már biztosan nem? Író, pap, orvos, zenész, történész, irodalmár, tudós és pszichológus van a válaszadók között, akiknek véleményét sorozatban, kétnaponta közöljük.
Csak a kosztüm változik
Praznovszky Mihály
irodalomtörténész
Hogy változik-e a jövő?
A/ Válasz: nem.
B/ Válasz: Miért változna, s miben?
A fölmelegedés folytatódik s az ostobák továbbra is ellenzik. A környezetszennyeződés csak növekszik, s nem lesz javulás. A populista diktátorokat újra megválasztják a lebutított tömegek az USA-tól Brazílián át Moszkváig. A menekülthullámok csak jönnek és jönnek, mert akiknek kellene tenni, nem tesznek semmit: amíg szegénység-gazdagság-olló egyre nyílik, nem lesz változás. Nem szűnik meg az élelmiszer pazarlás, az éhség és különösen a gyermekek között nem csökken. Az emberiség kétezer éve próbál jobb lenni, de csak a kosztüm változik rajta. Ő maga nem.
Ugyan, egy járvány? Soha, senki nem vette komolyan. Pestis, kolera, spanyol nátha, influenza vírusok – az emberiséget nem lehet kizökkenteni a saját fejlődési ritmusából. Aki optimista akar lenni a jövőt illetően, olvasson tudományos-fantasztikus könyveket.
S hogy a koronavírus járvány? Hamarosan megszűnik, a halottakat eltemetjük, új vakcinákat fedezünk fel, s az élet megy tovább. Ugyanúgy.
Újra nagyobb presztízse lesz a tudománynak
Pósfai Mihály
egyetemi tanár, az MTA tagja
Csak találgathatjuk, milyen lesz a világ a járvány után. Lesz-e egyáltalán „után”? A koronavírus nem fog eltűnni, itt marad velünk, mint az influenza. Ha most sikerül is kivédeni a nehezét, a fertőzés újabb hullámai jöhetnek, sőt, a vírus mutálódhat, más változatai is kialakulhatnak. A mostani járvány lehetőségére már több mint tíz éve folyamatosan figyelmeztettek a szakmai körök (virológusok, epidemiológusok), mégse történt semmi. Amíg Ázsiában a vadállatok iránti kereslet virágzó üzletet tart fenn, és amíg az állatról emberre átkerülő vírusok globális terjesztését biztosítja a sok utazó, addig fennáll az esélye további hasonló, világméretű járványoknak. Tehát meg kell tanulnunk együtt élni a koronavírussal és potenciális társaival. A mostani, teljes elzárkózás nyilván nem tartható fenn hosszú ideig, ezért meg kell találni a kompromisszumot a gazdasági és egészségügyi szempontok között.
Hogy ez a kompromisszum milyen életmódot, viselkedésformákat, társadalmat jelent? A sajtóban az apokaliptikus vízióktól a „minden marad a régiben” optimista jóslatokig mindenre találunk példát. Szerintem nem marad minden a régiben. Például a sok repülésnek alighanem vége. Kevesebbet és kevésbé feleslegesen fogunk utazgatni. Az is kérdéses, mernek-e újra részt venni majd az emberek tömegrendezvényeken?
De próbáljuk meglátni a lehetséges pozitív változásokat! Vannak apróságok: ezentúl mindenki jobban ügyel a személyi higiéniára; javulnak digitális készségeink; szervezettebben töltjük szabadidőnket; talán jobban odafigyelünk egymásra. És bízom benne, hogy újra nagyobb presztízse lesz a tudománynak! Ugyan ki más fog oltóanyagot találni, a betegség hatását enyhítő gyógyszereket fejleszteni, mint a kutatók? Mai hír (április 2.), hogy magyar kutatók egy ismert laboratóriumi módszer ötletes alkalmazásával néhány nap alatt az egész magyar lakosságot tesztelnék a koronavírusra. Szintén mai hír, hogy szerte a világ laboratóriumaiban 60 különféle gyógyszerhatóanyagon dolgoznak megfeszített munkával. A matematikusok/biostatisztikusok modelljei többezer életet menthetnek meg Magyarországon, mivel ezek a modellek alapozták meg a nálunk még időben meghozott döntéseket az iskolák bezárásáról és egyéb korlátozásokról. Talán a mostaninál több lesz a bizalom a szakmájukhoz értő orvosok, kutatók, és úgy általában a szakmaiság iránt. Talán lesz egy pozitív fordulat – legalábbis remélem – és a hiedelmek helyett a racionalitás felé fordulnak az emberek.
Körkérdés további részei:
Mihályi Jeromos – Fenyvesi Ottó
füredi átlagnyug(nyög)díjas
2024.10.08.
Eszerint ha időpontra megyek Pestre, (novembertől, egészségügyi okokból, mert Veszprém egy rémálom, tegnap 2,5 órát próbáltam az Sztk-ban valamit elérni,…
Bővebben
Szerettem vonatozni
2024.10.05.
Én 4 óra 30 percig utaztam Balatonfüred Bp között. Székesfehérváron lekéstük a délipartról érkezö express vonatot és nem volt mozdony!…
Bővebben
Mert ha elindul a vonat...
2024.09.26.
Biztos nem Belgrádba ment a kérdéses járat... Akkor nem, hogy 32 percet késett volna, hanem 32 perccel előbb érkezett volna…
Bővebben