Idén harmadszor hirdették meg az Év Balatoni Háza díjpályázatot, amelyre lakóépület, üdülő, valamint gazdasági épület és középület kategóriákban lehet nevezni december közepéig – jelentették be a Tihanyi Apátság Látogatóközpontjában.
A felhívás célja a minőségi építészet népszerűsítése, a figyelem ráirányítása a Balaton környezetében épített példaértékű épületekre.
A díjpályázatot ezúttal is a Nők a Balatonért Egyesület (NABE) és a térség önkormányzatait tömörítő Balatoni Szövetség (BSZ) hirdette meg a Miniszterelnökség Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárságának támogatásával.
– Aki épületet épít, az értéket teremt, létrehoz valamit, amely a mai korunkról árulkodik, megmutatja, miként gondolkodunk a természethez fűződő viszonyunkról. A tavalyi díjazott munkák mindegyike méltó lehet arra, hogy örökségünké váljanak. Nagyon remélem, hogy idén is ilyen pályázatok érkeznek majd – vélekedett Mihályi Jeromos tihanyi perjel.
Szauer Rózsa, a NABE elnöke hangsúlyozta: egyre több példa van a Balatonnál arra, hogy az építkezések nemhogy értéket teremtenek, hanem rombolják a környezetet.
– Tájidegen, lakótelep jellegű építményekre is vannak példák, nagyon fontos lenne a tó sérülékenysége miatt, hogy a parti zónában az ökológiát nem zavaró épületek valósuljanak meg. Tiszteletben kell tartani a Balatont és a tájat, ahol élünk – vélekedett az elnök, aki hozzátette, ezért is fontos, hogy a most kiírt pályázat évről évre jó példával áll elő: csak szándék kérdése és lehet a táj szépségét erősítő épületeket tervezni és kivitelezni.
Lombár Gábor a Balatoni Szövetség elnöke szerint a Balatonhoz a térség építészeti kultúrája is hozzátartozik, ezért fontos népszerűsíteni és példának állítani a legjobb törekvéseket. Tósoki Imre, Tihany polgármestere ehhez csatlakozva kiemelte: a balatoni régiónak igenis van önálló építészeti stílusa és ezzel többek között éppen e pályázat révén szembesülhetünk.
A pályázat meghirdetése alkalmából az apátsági látogatóközpontban a tavalyi díjnyertes épületekről összeállított kiállítást is megnyitották, amely október 10-ig látogatható.
A díjpályázatra a Balaton-régió egész területéről lehet nevezni, 2013 után használatba vett épületekkel, de a felújított, rehabilitált épületek sincsenek kizárva a megmérettetésből. A bírálóbizottság tagjait a három érintett megye építészkamarái, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a Magyar Építész Kamara, valamint a BSZ és a NABE adja.
Az Év Balatoni Háza pályázaton tavaly Balatonfüred jól szerepelt, a városi uszoda a Magyar Építőművészek különdíját, a Vasútállomás és buszállomás épülete a Magyar Építészek Veszprém Megyei Kamarájának különdíját kapta.
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben