Többek között ezekre a kérdésekre is keresik a választ a balatonfüredi kerekasztal-beszélgetés vendégei. Az eszmecserét Geskó Judit művészettörténész, a Szépművészeti Múzeumban nyíló Cezanne-tól Malevicsig / Árkádiától az absztrakcióig című tárlat kurátora kezdeményezte. Beszélgető partnerei Philippe Cézanne, a festő zseni dédunokája, Denis Coutagne, a Cezanne társaság elnöke, és François Chédeville, a társaság tagja. Egy érdekes beszélgetés tanúi lehetnek Balatonfüreden az érdeklődők, amelyet Gila Zsuzsanna kulturális menedzser vezet.
– Egy önmagát szerető város, akkor tesz a legtöbbet a saját lakóiért, ha a legmagasabbra állítja a mércét. Balatonfüreden egy boldog város építése zajlik – véli Geskó Judit. – Ennek része a vízparti séta, a tiszta terek, a zöld parkok, a jó ételek, italok, a szép enteriőrök, és persze része a művészet is. A Vaszary Galéria, amely minőségi kiállításoknak ad helyet, mint egy hagyma közepe, úgy létezik a városban. Rendkívül inspiráló táj ez a maga mindig változó mediterrán fényével – fogalmazott Geskó Judit, Paul Cezanne nemzetközileg elismert kutatója.
A Balatonfüredhez erősen kötődő művészettörténész, a füredi Vaszary Galéria művészeti főtanácsadója 2012-ben már rendezett egy kiállítást Cezanne műveiből Budapesten. Most a posztimpresszionista francia alkotó új tárlatának megnyitója után néhány nappal rendezik meg Balatonfüreden a kiállításhoz kapcsolódó beszélgetést, amelyre várhatóan angol, francia, svájci és német szaktekintélyek is érkeznek vendégként.
A rendezvényt az Anna Grand Hotel dísztermében tartják meg október 30-án, szombaton 15.00 órai kezdettel.
A rendezvényen fellép Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművész és Kováts Péter Bartók–Pásztory-díjas hegedűművész.
A Szépművészeti Múzeumban nyíló több mint száz alkotást, közöttük mintegy 50 Cezanne-művet bemutató tárlat új szempontból közelíti meg a francia mester életművét, elemzi a 20. század első felében megjelenő klasszikus avantgárd irányzatokhoz való viszonyát.
A múzeum saját anyaga mellé a világ mintegy negyven jelentős múzeumából és magángyűjteményeiből kölcsönöz remekműveket, a kiállítás arra igyekszik választ adni, miért és mennyiben fontos Cezanne és a hozzá kapcsolódó művészettörténeti viszonyrendszer a jelen számára is. Az Aix-en-Provenceban született Cezanne életműve a modern művészet egyik vitathatatlan alappillére – erről is szó esik majd a balatonfüredi beszélgetésen.
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben