A projekt átfogó célja a világörökségi várományos helyszín, vagyis a reformkori városrész műemlék épületeinek megőrzése, védelme, bemutatása illetve új turisztikai attrakciók létrehozása volt.
– Több ütemben és több program keretében fejlesztettük az alsó városrészt. Ez a projekt mind a helyiek, mind a turisták számára fontos épületek megújításáról szólt. Öröm, hogy megújult a város egyik ikonikus épülete a Huray-villa és végre méltó helyet kapott a Tourinform iroda. Vegyük birtokba az épületeket, az önkormányzat azon lesz, hogy folytassa a városfejlesztést – fogalmazott Bóka István polgármester a Vaszary-villában tartott projektzáró ünnepségen.
A Széchenyi 2020 program keretében a Magyar Turisztikai Ügynökség konzorciumvezetésével zajlottak a fejlesztések, amelyek révén a város több emblematikus épülete is megújult. A Kerektemplom altemplomában kiállítási teret, valamint akadálymentes mosdót alakítottak ki, új hangosítást, világítást kapott az épület. A klasszicista stílusú templom homlokzatát is restaurálták. Részletek itt.
A Jókai-villa kerekesszékkel is megközelíthetővé vált. Megújult az épület vizesblokkja és az alagsori auditórium, ahol múzeumpedagógia foglalkozásokat tartanak majd. Rendezték a Vaszary-villa kertjét, a park új árnyékolókat, padokat és kandelábereket kapott, amik élvezetesebbé teszik majd a kerti mozi élményét. Itt helyezték el a korábban a Tagore sétányon álló Sellő szobrot is.
Füred egyik ikonikus épületegyüttese, a svájci stílusban, 1868-ban épült Huray-villák pedig teljesen megújultak, bárki számára látogathatók. A nagyobb villában a turisztikai információs iroda és ajándékbolt kapott helyet, a kisebbik villában egy időszakos rendezvény és kiállítóteret alakítottak ki.
– Gyönyörű épületbe költözhettünk, a vendégek fogadása mellett igyekszünk minél több programnak is helyet adni a Huray-villákban illetve a megújult kertben. Szeretnénk még egy zenepavilont elhelyezni az udvarban, hogy még több szabadtéri rendezvénynek tudjunk helyet adni – mondta Böröcz István a helyi turisztikai egyesület elnöke.
A rendezvényen Wallner Krisztina tájépítész az épületek környezetének kialakításáról beszélt, hangsúlyozta: a parkokat, a kisebb tereket és sétaútvonalakat úgy alakították ki, hogy azok kiemeljék a műemléki épületeket illetve lehetőséget adjanak arra, hogy a szabadban valósulhasson meg minél több közösségi program.
Tóth Dávid az épületek felújítását végző Pyxis Nautica Építésziroda tervezője a Kerektemplom történetéről és fejlesztéséről tartott kisebb előadást. A Tihanyi Bencések az 1834-es fürdőtelepi tűzvész után Packh Jánost bízták meg a templom tervezésével, de tragikus halála miatt ez nem valósult meg. A Fruhmann János győri építész tervei alapján elkészült templomot, amelyet a római Pantheon ihletett, végül 1846. júniusában szentelték fel.
– Az állagmegóvás érdekében elkerülhetetlen volt, hogy megoldjuk a templom szigetelését, hiszen folyamatosan vizesedett az épület. Történtek látványos fejlesztések is, például a korábbi rács helyett egy üvegfal fogadja a templomba betérőket, mégis a legfontosabb az volt, hogy megóvjuk az utókor számára a templomot- mondta a tervező.
A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló fejlesztésben részt vett Balatonfüred önkormányzata, a Magyar Bencés Kongregáció Szent Ányos Bencés Perjelség, Balatonfüredi Turisztikai Egyesület, Visit Hungary Nemzeti Turisztikai Szervezet Nonprofit Zrt.
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben