Átadták a 9,5 hektáros egykori angolkertet, a város központjában elterülő Kiserdőt. A régi, hangulatos parkot megőrizve újult meg a város tüdejének nevezett zöld terület. Színháztér az egykori teátrum oszlopaival, mesejátszótér, erdei tornapálya, pihenő ligetek és hangulatos sétányok.
– A beruházással a Balaton Ékköve program, azaz a reformkori városrész fejlesztése befejeződött. Egy komplex turisztikai kínálattal rendelkezik Füred. A Kiserdő úgy maradt meg pihenőparknak, hogy a felújítás révén a város fontos turisztikai elemévé lépett elő. Kötelességünk vigyázni erre a területre – fogalmazott dr. Bóka István polgármester az átadó ünnepségen.
A Dunántúl első magyar kőszínházának megmaradt dór oszlopainál tartott rendezvényen Temesvári Balázs a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója kiemelte: a park megőrizve régi arculatát újult meg. – A beruházás magáért beszél. Füred Európai mércével mérve is exkluzív turisztikai kínálatot nyújt. A Kiserdővel a városfejlesztési stratégia egyik fontos eleme valósult meg – vélekedett.
Molnár Judit a térség önkormányzati képviselője hangsúlyozta: a Kiserdő a város egyik kardinális pontja, amely lehetőséget ad a feltöltődésre.
A beruházás, uniós támogatás mellett, közel 260 millió forintba került, az önkormányzat több, mint ötven millió forint saját forrással járult hozzá a fejlesztéshez.
A Kiserdő története
A több mint 200 éves Kiserdő a balatoni fürdővárosok egyetlen történeti értékű, tudatos tervezéssel alkotott közparkja. Telepítése két fő ütemben történt: a déli részben 1790-ben Johann Schilson bárónak, a királyi kamara pesti kerületi adminisztrátorának irányításával létrehozták az angolkertet, amelyet az 1830–40-es években Écsy László fürdőfelügyelő idejében új ízlés szerint felújítottak. Az északi részt alkotó Fenyvest 1877-ben alapították, az első fenyőfát Simon Zsigmond tihanyi apát ültette el.
Bár az idők során körülötte jelentősen bővült, alakult a település, a Kiserdő évszázadokon keresztül sikerrel őrizte meg eredeti arculatát, megmaradt karakteres parknak. Napjainkban ősfáival a város tüdeje.
A Kiserdő ma műemlék jelentőségű, helyi védettség alatt álló természeti terület, amely sajátos hangulatával, gazdag növényzetével és klímájával valamint a kultúrtörténeti fontosságú színházi oszlopaival várja az idelátogatókat.
Színháztörténeti tér, Anna korzó
A történelem során a Gyógy tér és vele együtt a Kiserdő a fürdőváros nyitott, szabadtéri szalonjaként működött. A reformkorban a szellemi elit találkozóhelye, informális politikai fóruma volt. Nem véletlen tehát, hogy Kisfaludy Sándor közadakozásból egy év alatt 1831-ben itt építette fel a Dunántúl első magyar nyelvű kőszínházát, amely a mai Anna Grand Hotel egykori kúrszalonja helyén állt. A teátrum bejárati oszlopcsarnoka csak négy évvel később készült el. Ekkor került fel az órával díszített timpanon alá a felirat: „Hazafiság a nemzetiségnek”. A gróf Festetics László ajándékozta hat faragott kőoszlop ma is áll. Kisfaludy Sándor kezdeményezésére 1841–42-ben az Angolkert kellős közepén építettek egy nyári színkört vagy arénát. Az arénában a nemzeti színjátszás minden neves alakja fellépett a Füreden tartózkodó fürdővendégek örömére. 1846-ban elhatározták a hevenyészett épület lebontását és a rosszul megtervezett kőszínház átépítését. Miután ez nem valósult meg, 1868-ban a kőszínházat bezárták, majd 1878-ban lebontották. Frey Lajos és Gerster Károly tervei alapján 1860 és 1870 között, három szakaszban felépítették az új nyári színkört vagy arénát a mai teniszpályák helyén. Balatonfüred új színházát 1861-ben nyitották meg. 1913-ban a főszolgabíró rendeletére bezárták, majd 1934-ben lebontották.
A Gyógy térről induló újonnan kiépített Anna korzó vezet a Dunántúl első kőszínházának fennmaradt oszlopaihoz, az árnyas padokkal ellátott színháztérhez.
Helka és Kelén legendáját megidéző mesejátszótér
A modern eszközökkel ellátott játszótéren egy árnyas mesesarok várja a gyerekeket, ahol a helytörténeti vonatkozású Helka és Kelén legendája mesetáblán olvasható. A játszóeszközök is az összes kaland átélését és eljátszását segítik: a viharos, hullámzó Balatont a többféle intenzív-mozgásos eszköz, a Bakonyt és az erdő rengetegjében tett próbákat a hálós mászókák, a várkastély és a kéttornyos játszóházikó pedig Helka és Kelén találkozásának helyszínei. A játszótér kialakítása újszerű, változatos mozgást és szerepjátékot is lehetővé tesz. A területen kerékpártárolókat, padokat és asztalokat, valamint egy homokozót is elhelyeztek.
A megvalósult fejlesztések
Kapcsolat a Gyógy térrel
A város színvonalasan felújított, a Szívkórház és az Anna Grand Hotel által körülölelt, patinás része a Gyógy tér. Ennek a területnek a Kiserdővel való kapcsolatát hivatott megteremteni a létesítendő Anna korzó, mely a tértől az egykori Kőszínház oszlopsoráig vezet.
Angolkert részleges felújítása
A park történeti magjának helyreállítása. Az elöregedett példányokat kiváltó 120 új fát, és több mint 2000 cserjét ültettek.
Idősebbek regenerációs kertje
Az erdő Gyógy térhez – Szívkórházhoz közel eső részén terül el. A betegség után lévő, illetve az idősebbek részére kialakított sétakörök, amelyek mentén táblák jelzik a megtett távolságot.
Erdei tornapálya kialakítása
Az újonnan kijelölt és kialakított futópályákhoz kapcsolódóan kültéri fitnesz elemeket tartalmazó bemelegítő tér.
Pihenőterek
A park csendesebb része, madármegfigyeléssel kapcsolatos információs táblákkal és néhány sakkasztallal.
Sétányok felújítása
A különböző használatú utak, mint például a sétautak, a sportpályák, az ökológiai vagy dendrológiai sétányok, történeti sétányok és terek más-más burkolatot kaptak ezzel is segítve a parkban való eligazodást. A főbb utak akadálymentes burkolattal készültek, a kerékpárosok és a mozgásukban korlátozottak érdekében. Megújult a közvilágítás és racionalizálták a csapadékvíz-elvezetési rendszert.
Gyermekgondozási helyiség
Esőbeálló és vizesblokk épült a játszóterek és a sportpályák közelében, fedett pihenőhellyel, illemhelyekkel, pelenkázási lehetőséggel és ivókúttal.
Kamasz játszótér
Bemelegítő és erősítő eszközök, kötélpálya, kétféle nagy hinta és pingpong asztalok találhatók a kamasz és felnőtt korosztály számára kialakított területen.
Tematikus parkrészek
A parktörténeti vonatkozásokról ismertető táblák tájékoztatnak. A park számos pontján útjelzők mutatják az egyes tematikus részekhez vezető utat.
A balatonfured.hu oldal megtalálható a Facebookon is, klikkeljen ide, lájkoljon minket, így új híreinkről azonnal értesülhet!
balatonfured.hu
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben