Sikeresen megvalósult a Balaton-part ékköve II. kiemelt projekt
Sajtótájékoztató és záró átadási ünnepség
Balatonfüred, Vaszary kastély,
Balatonfüred Város Önkormányzata 3 éve, 2007. májusában nyújtott be kiemelt projektjavaslatot A Balaton-part ékköve: a reformkori városközpont felvirágoztatása Balatonfüreden II. címmel. A projekt célja a kulturális turizmus fellendítése, az idegenforgalmi szezon meghosszabbítása, a térség vonzerejének, jövedelemszerző képességének növelése.
A Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács javaslatát követően az Ékkő II. kiemelt projektet másfél milliárd forint vissza nem térítendő támogatással az elsők között nevesítették a Közép-Dunántúli Operatív Program akciótervében.
A kiemelt projekt méltó folytatása volt az Ékkő I. projektnek. A regionális jelentőségű kulturális turisztikai fejlesztés eredményeként Balatonfüred műemlék jelentőségű, reformkori városrésze továbbfejlődött és új arculatot kapott.
2009 nyarára a város történelmi hagyományaihoz kapcsolódó kétújturisztikai tematikus út kialakítása érdekében az önkormányzat 600 millió forintos költséggel felújította a Gyógy teret, a Széchenyi parkot, a Vitorlás teret és a Rózsakertet.
A Balaton partján, a Városi Múzeumból kiindulva két tematikus sétaút várja a vendégeket. Az egyik A reformkor személyiségei és hatásuk Balatonfüreden című, a másik az Írók, költők Balatonfüreden; gyógyító irodalom, amelynek során a reformkori városrészben; a Jókai utca, Vitorlás tér, Tagore sétány, Szívkórház, Gyógy tér és Blaha Lujza utca által határolt területen 54 emléktábla, 46 táblával jelölt emlékfa, 12 köztéri szobor és 5 emlékmű található. A tematikus utakon az érdeklődők nemcsak Balatonfüred, hanem az ország múltjával is megismerkedhetnek.
A felújított Rózsakertben Balatonfüred jelképe, a Halász és révész szobor megújult környezetbe került. Felújított rózsaágyások, térvilágítás, új padok, napozók, ivókút létesült.
A Vitorlás térnek a tihanyi panorámát nyújtó, ücsörgésre, napozásra is lehetőséget adó fából készült stég, az úgynevezett Gyönyörde, illetve a süllyesztett medencés, kővel burkolt, sajátos szökőkút ad új hangulatot.
2010 májusában nyitja meg kapuit az országos jelentőségű műemlék, a Jókai Mór Emlékmúzeum, valamint a helyi védettségű Blaha utca 3. szám alatt a Városi Múzeum és Látogatóközpont több mint 275 millió Ft értékű beruházás eredményeként.
A pályázat részeként az önkormányzat elbontatta a volt szovjet üdülő épületét, amelynek a helyén parkot alakított ki. Több mint 600 millió Ft költséggel felújította a Vaszary kastélyt, ahol európai szintű kiállításoknak helyet adó galéria és képtár létesült. Az elkészült új létesítmények működtetése érdekében az önkormányzat megalapította a Balatonfüred Kulturális Közgyűjtemény Fenntartó Nonprofit Kft-t. Az új galéria a Vaszary kiállítással és a Szomolányi Gyűjteménnyel 2010. május 29-én nyílik meg.
A beruházás során elkészültek a városrészre vezető utak: Csokonai u., Fészek köz, Honvéd u., Tátra lépcső és a Táncsics u. alsó szakasza.
A regionális jelentőségű turisztikai vonzerőfejlesztés eredményeként 58 636 m² fejlesztett területen 2 480 m² épület újult meg és 22 új főállású munkahely jött létre. A kiemelt projekt tervezettköltségvetése 1 770 000 000 Ft volt. A beruházás az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg. A másfél milliárd Ft támogatás mellett az önkormányzat több mint 400 millió Ft önerőt biztosított a projekt teljes megvalósításához.
Sikerült bebizonyítanunk, hogy a kiemelt projekt megfelelően előkészített volt: az önkormányzat a projektet a tervezett ütemezés szerint megvalósította és 2010. május 15-én zárja. A hat kifizetési kérelem eredményeként a megítélt teljes támogatást az önkormányzat megkapta.
A Vaszary kastély és a Jókai villa terveit a budapesti székhelyű UVATERV Zrt., a Városi Múzeumét a Fako-Terv Kft. készítette. A kivitelezést a közbeszerzési eljárás nyertese, a Vemév-szer Építő és Szerelőipari Kft. végezte. A közbeszerzési eljárások lebonyolításában a VeszpérmBer Zrt. és a Hubai Ügyvédi Iroda, a műszaki ellenőrzésben a VeszpérmBer Zrt. működött közre. Az épületek berendezését a Jupiter- Center Kft. szállította. A projektet részletesen a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. és a HBF Hungaricum Kft. konzorciuma dolgozta ki, akik a projektmenedzsment szolgáltatást is biztosították. A kiemelt projekt megvalósítását a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Kft., valamint a Váti Nonprofit Kft. munkatársai segítették.
A Balaton-part ékköve II. kiemelt projekt legfontosabb eredménye, hogy Balatonfüred – történelmi és kulturális értékei megújításával, színvonalas és differenciált kulturális turisztikai szolgáltatások kialakításával, a vonzó települési és gazdasági környezettel – hosszútávon biztosította, hogy régiós szinten is a kultúra és a művészetek városa legyen.
A projektről készült rövidfilm megtekinthető itt.
A projekt keretében készült kiadványt elolvashatja itt.
Tekintse meg a projekttel kapcsolatos filmet:
* Befejeződött az Ékkő II. uniós fejlesztés
Balatonfüred, 2010. május 7.
dr. Bóka István
polgármester
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben